Forum Forum Właścicieli i Miłośników Owczarków Staroangielskich Strona Główna Forum Właścicieli i Miłośników Owczarków Staroangielskich
http://www.bobtaile.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trochę histori

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Właścicieli i Miłośników Owczarków Staroangielskich Strona Główna -> Kynologia "Początki"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KW.
Administrator



Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 1025
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 23:26, 02 Wrz 2008    Temat postu: Trochę histori

Czy wiecie, że:

W 1862 r. pojawiły się pierwsze zapiski dotyczące wystaw psów rasowych w Polsce. Wystawa odbyła się w Gostyniu a została zorganizowana przez Centralne Towarzystwo Gospodarcze.

W 1870 r. zostaje zorganizowana wystawa przez Cesarsko- Królewskie Towarzystwo Gospodarskie i wystawiono na niej psy myśliwskie.

W 1881 r. została zorganizowana w Warszawie wystawa inwentarza. Wystawie patronowało Towarzystwo Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim. W sprawozdaniach z wystawy wymienione jako nazwisko hodowcy jest E. Sulikowski, który pokazał na wystawie 12 okazów. Niestety nie ma już informacji jakiej bądź jakich ras były to psy (wyżły?). Na wystawie został również zaprezentowany owczarek tarantowaty należący do pani Bogumiły Jeszke.

W 1882 r. również w Warszawie na wystawie inwentarza po raz drugi zagościły psy. Wiadomo też już trochę więcej. Wymieniony już wcześniej pan Sulikowski prezentował wyżły. Pan Chmielewski pokazał owczarki (jakie?). Pokazane zostały również pudle afrykańskie i czubate należące do pana Teodora Sachsa, jeden bernardyn własność p. Bellego jak i sporej ilości mopsy.

W 1885 r. na Warszawskiej wystawie prezentowane są w większości psy myśliwskie i rasy ozdobne oraz jeden owczarek należący do pana. Marcina Lanego.

W 1902 r. zostaje zorganizowana I Warszawska Wystawa Psów Rasowych na której zostaje zaprezentowanych 120 psów różnych ras.

Od 1902 r. do 1914 warszawskie wystawy były organizowane co roku. Zostały przerwane z powodu I wojny światowej.

W 1924 r. na wystawie zorganizowanej przez Centralny Komitet do spraw Hodowli Drobiu pokazano po raz pierwszy polskiego owczarka nizinnego w ilości sztuk 2.

W 1925 r. w Warszawie na I Wszechpolskiej Wystawie Psów Rasowych pokazano 118 psów różnych ras.

W 1937 r. Zakopanem zostaje zorganizowana po raz pierwszy wystawa owczarków podhalańskich.

Rok 1938- powstaje Polski Kennel Club który skupia hodowców, właścicieli i miłośników psów rasowych.

W latach 1937-39 w sprawozdaniach z wystaw organizowanych w Polsce pojawiły się pierwsze wzmianki o owczarku staroangielskim. Były to psy o imionach Boj i Mister. Niestety, o dokładniejsze informacje trudno.

W 1939 r. a dokładniej 15 czerwca w Warszawie odbywa się ostatnia, przed II wojną światową, wystawa psów rasowych.
Podczas trwania wojny zostają zawieszone wszystkie wystawy w całej Europie. Wyjątkiem jest Crufts gdzie tylko na jeden rok impreza została odwołana z powodu bombardowań Londynu.


W 1947 r. powstaje jeden z najstarszych Oddziałów ZKwP, oddział we Wrocławiu.


Piątego maja 1948 roku powstaje Związek Kynologiczny w Polsce. W sumie jest to powrót Polskiego Kennel Club’u który tym samym wznowił swoją działalność po wojnie.


18 września (wg. różnych źródeł różne daty; 16-19) 1948 r. zostają z powrotem przez pasjonatów wznowione wystawy psów rasowych. Ta pierwsza po wojnie odbywa się we Wrocławiu przy okazji Wystawy Ziem Odzyskanych.

W dniach 1,2 październik 1949 r. wystawę organizuje Oddział Warszawski a odbywa się ona na terenie Instytutu Głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży.

W 1957 r. ZKwP zostaje członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI.

Równocześnie w tym samym roku w Łodzi przy okazji kongresu FCI została zorganizowana I Światowa Wystawa Psów Rasowych.

21 maja 1958 r. powstaje Oddział w Grudziądzu. Pierwsze lata swej pracy działacze oddziału poświęcili na wyszukiwanie i propagowanie psów rasowych, które zostały wyniszczone na tym terenie podczas II wojny światowej.

Pierwszym organizatorem wystaw o randze Międzynarodowej został Poznański Oddział ZKwP a było to w roku 1962. Pokazano wówczas 480 psów reprezentujących 54 rasy.

Prezentacje Psów Ras Polskich i wybór najlepszego z nich po raz pierwszy zorganizował Oddział Częstochowski ZKwP. Dzisiaj ta konkurencja przeprowadzana jest na niemal wszystkich wystawach organizowanych w naszym kraju.

W roku 1979 przybywają z Kanady, Czech i Anglii do Polski cztery pierwsze sztuki bobtaili. Jest to Nelson II Feliks, Bony z Fialkove Zahrady, Psyche Amabel oraz Allelujah Gracia z Farmy Zbiroh.

W 1981 r. rodzi się pierwszy w Polsce miot owczarków staroangielskich z przydomkiem hodowlanym „Z Reglamentacji”. Dumnym tatusiem zostaje Nelson II a „szczęśliwą” mamusią Allelujah . Od tego momentu w Polsce pojawiają się regularnie mioty kudłatych potworków.

W 1985 r rodzi się „założycielka” hodowli „Kudłaty Tramp”. Ojcem jest ENDY v. Zakisi CS a matką Championka Chadecja z Reglamentacji.

W 1987 r. pasjonaci i przyszli założyciele Oddziału we Wrocławiu angażują się w organizację pokazu psów rasowych. Pomysłodawcą był Wydział Kultury Urzędu Miejskiego. Wspomina pan Wojciech Myszkowski, przewodniczący tegoż oddziału: Pokaz cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że część młodych widzów, dla których zabrakło już miejsc w amfiteatrze siedziała na okolicznych drzewach.

ZKwP liczy 46 oddziałów terenowych.

Co rocznie ZKwP organizuje około 120 wystaw, w tym 11 wystaw o randze międzynarodowej.

Związek Kynologiczny w Polsce jest jedyną organizacją kynologiczną w Polsce która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI.

W 1992 r. zostaje wprowadzony dla OES obowiązek prześwietlania stawów w kierunku dysplazji biodrowej.

W 1994 r. Pierwszą Polską bobtailicą, która zdobywa zagranicznego CACIB’a jest wyhodowana w Polsce COCCOLINA Kudłaty Tramp, pokonują w konkurencji 40 bobtaili. Właścicielem suki jest Artur Widera.

W roku 1997 Sieg’s Selection ALI BABA zostaje oficjalnie Interchampionem. Jest to pierwszy bobtail w Polskich rękach z tym najwyższym wyróżnieniem. Właścicielką Alego jest właścicielka hodowli „Kudłaty Tramp” Krystyna Rostworowska.

Rok później, w 1998r. tytuł Interchampiona otrzymuje FAFUŁA FOREVER Kudłaty Tramp. Jest to pierwsza suka w Polsce z tym tytułem.

27-29. 10. 2000 r. została zorganizowana w Poznaniu pierwsza w Polsce Europejska Wystawa Psów Rasowych. Zaprezentowano na niej blisko 9000 psów, 288 ras z 20 krajów. Z tej okazji Poczta Polska wydała serię 4 kart pocztowych przedstawiające polskie rasy oraz stempel okolicznościowy.

W 2003 r. po raz pierwszy tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Świata trafia do Polski a zdobywa go KONKWISTADOR Kudłaty Tramp. Właścicielką psa jest Agnieszka Hyla.

9-12.11.2006 została zorganizowana po raz drugi w naszym kraju Światowa Wystawa Psów Rasowych. Zgłoszonych zostało 20789 psów 354 ras z 54 krajów.






Zebrane i opracowane przez:
Katarzyna Wittich, Krystyna Rostworowska


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Właścicieli i Miłośników Owczarków Staroangielskich Strona Główna -> Kynologia "Początki" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin